Kaip kalbėtis su vaikais apie koronavirusą


    Vaikų jausmai
    Vaikai iš suaugusiųjų pokalbių bei jų kūno kalbos supranta, kada tėvai yra pernelyg susirūpinę, dėl to pradeda ir patys labiau nerimauti. Svarbu vaikams suprantama kalba trumpais faktais paaiškinti esamą situaciją, nesuteikiant per daug informacijos, apie kurią jie neklausia.
    Jei vaikai labai nerimauja dėl viruso grėsmės, svarbu leisti jiems kalbėti, kad sužinotumėte, kaip jie suvokia situaciją. Vaikai gali neteisingai suprasti tai, ką išgirdo per televizorių, arba išsigąsti dėl to, ko nesupranta. Neturėdami patikimų iš tėvų gautų žinių, girdėdami tik nuogirdas iš aplinkos, vaikai gali prisigalvoti ir įsivaizduoti kur kas baisesnius dalykus, negu yra iš tikrųjų. Būkite šalia, visada išklausykite vaiką, kai jis nori kalbėti apie savo rūpesčius, nemenkinkite jo jausmų, nesakykite, kad nėra čia ko bijoti. Sumenkinus vaiko jausmus, galite užkirsti kelią pas jus ir jis liks vienas su savo nerimą keliančiomis mintimis.
    Tėvų jausmai
    Viruso grėsmė gali sukelti stiprias emocijas suaugusiesiems. Normalu nerimauti dėl savo ir artimųjų sveikatos, kasdienybės pokyčių keliamų iššūkių. Gali kamuoti pyktis ir nusivylimas dėl situacijos kontrolės praradimo. Suaugusieji gali jausti kaltę, nes sunku vienu metu būti gerais tėvais, ugdytojais, bei darbuotojais, rūpintis finansiniu saugumu ir buitiniais rūpesčiais.
    Todėl verta nustoti kelti sau pernelyg aukštus reikalavimus, nes būti šimtu procentų tobulais  neįmanoma. Pasirūpinkite savimi, skirkite laiko pomėgiams. Ribokite iš įvairių žiniasklaidos šaltinių gaunamą informaciją. Bendraukite su patikimais žmonėmis, su kuriais galėtumėte pasidalinti savo rūpesčiais. Paskirkite ramaus laiko vien tik sau, trumpam atsitolinti nuo visko.
    Pagalba
    Suaugusieji yra pavyzdys vaikams, kurie stebi ir mokosi. Suaugusiųjų pokalbiai gali sumažinti arba padidinti vaikų baimę. Todėl priminkite vaikui, kad jūsų šeima yra sveika, ir visi kartu pasistengsite, kad taip būtų ir toliau.
    Jeigu žinias apie virusą sekate nuolatos, taip tik didinate ne tik vaiko, bet ir savo pačių nerimą. Mažinkite nuolatinį naujų žinių apie virusą tikrinimą, vietoj to ilginkite žaidimų ar kitos įdomios ir prasmingos veiklos su vaikais laiką.
    Paaiškinkite vaikams, kodėl dabar svarbu kurį laiką nežaisti kartu su draugais, tačiau kartu atraskite, kaip smagu rašyti laiškus senelei į kaimą.
    Kartu su vaikais darykite kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimus.
    Atsiminkite, kad kontrolės jausmas mažina baimę, todėl jeigu vaikai patys domisi ir klausia, suteikite jiems informacijos ne tik apie ligą, bet ir kokias konkrečiais būdais galime jos išvengti.
    Mokykite vaikus rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Subalansuota mityba, reguliari mankšta, kokybiškas miegas – tai priemonės užkirsti virusui kelią.
    Vaikai ir patys puikiai moka tvarkytis su negandomis, kai suaugę tam sudaro galimybes, todėl kartu su savo vaikais pieškite virusus, lipdykite juos iš plastilino, uždarykite į indelius, iš kurių jie negalėtų pasprukti. Tapkite superherojais, kurdami ginklus, kovos su virusu planus, šarvus ir magiškus skydus. Nepraleiskite puikios progos sustiprinti vaikų galias, nes šie įgūdžiai jiems pravers ateityje kovojant su naujais iššūkiais.

Supraskite, kad visa tai yra laikina.

Nuorodos:

Vaikams

https://www.seimosgidas.lt/wp-content/uploads/2020/03/COVIBOOK-in-Lithuanian.pdf

Suaugusiesiems

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2020-03-27-islikti-atspariems-neramiu-metu/179608?fbclid=IwAR2c1S6QOZhopia-7iHtyvSLLxY3DUQVi56MRqhQ8v1NvmqA9Cv357qp6LA

 

Jurbarko vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ psichologo asistentė Rita Pocevičiūtė