Dantukų priežiūra

 

Liūdna, bet šiais laikais, kai atrodo yra ir pakankamai informacijos, ir priemonių dantukų priežiūrai, nemažos dalies tėvelių požiūris į pieninius dantukus paprastas – tai vis tiek iškris. Valyti nebūtina, o taisyti – tuo labiau. Pirmasis vizitas pas odontologą dažniausiai būna tik iš didelio reikalo, kai mažasis dėl dantuko skausmo tėveliams neduoda miegoti naktį arba sutinsta žandukas. Kiti prakenčia ir pageria vaistukų, patepa tepaliukais, kol galiausiai šešiamečiui visi dantukai suyra iki šaknų... O juk krūminiai pieninukai pasikeičia ne ankščiau 8 metų, o kartais sulaukia ir 12. Ateitumėte pas odontologą su didžiausiomis skylėmis, o jis pasakytų – pagyvenkite kaip nors keturis metus, tada turėsite naujus dantis. Vaikiukai kantresni už suaugusius – randa kokį nors būdą kramtyti. O juk viso šito galima išvengti, jeigu tinkamai rūpinamasi dantukais ir vaikiukas bent kartą per pusę metų parodomas odontologui.

     Dantukų priežiūra

   Vos tik išdygsta pirmieji dantukai, juos reikia pradėti valyti. O ypatingai svarbus vakarinis dantukų valymas, nes dantukų gedimas vyksta naktį dėl pasikeitusios seilių struktūros, jei ant dantų yra likę maisto likučių. Dėl to išdygus pirmiesiems dantukams verta pasistengti nutraukti naktinį vaikučio maitinimą, pienuką ar mišinukus pamažu keičiant nesaldintu vandenuku. Išdygus pirmiesiems dviems dantukams jie valomi drėgnu merliuku, o pasirodžius keturiems, turėtų būti naudojama ir vaikiška dantų pastelė pagal amžių. Nebijokite, kad vaikutis negali pastelės išskalauti. Šiek tiek palikti jos ant dantukų yra netgi sveika, nes tada pasta atlieka tarsi kremo funkciją ir dantukas geriau įsisavina veikliąsias medžiagas, ko dažnai nespėjama padaryti valymo metu, nes jis paprastai trunka per trumpai. Ir, dėmesio, patarimas tėveliams: valykite savo vaikams dantukus vakarais patys iki pirmos klasės. Gal tai ir kelia šypsena, bet vaikutis neturi gerų rankytės valdymo įgūdžių, kol neišmoksta rašyti, taigi ir dantukų tikrai neišsivalys tinkamai. Jeigu mažasis siekia savarankiškumo, sutarkite, kad iš pradžių dantukus išvalys jis, o kirmėliukus esančius burnytės gale sugausite jūs.


     Vizitas pas odontologą

   Puikiai valydami savo vaikučiui dantukus vakarais, jūs atliekate labai gerą darbą ir sumažinate karieso atsiradimo tikimybę 70 %! Bet vis tiek skylučių gali atsirasti. Todėl labai svarbūs yra reguliarūs vizitai pas odontologą, kad išvalytų mažus kariesiukus, kol jie nepridarė didelių bėdų.
   Pirmasis vizitas pas odontologą turėtų būti kiek įmanoma ankščiau. Vaikutį reikėtų atvesti 3 - 4 metukų, geriausiai tada, kai dar net nėra jokių bėdelių. Apžiūrėsite kabinetą, pasivažinėsite su kėdute, saulytė pašvies į burnytę ir vaikučiui liks geri prisiminimai, bei mažiau baimės sekantį kartą. Beje, apie baimes...
   Kodėl vaikučiai bijo „dantistų", nė karto nebuvę odontologiniame kabinete? Todėl, kad jų bijo vaikų tėveliai ir nuolat apie tai kalba. Vaikams visai nebūtina girdėti apie jūsų baimes (jei jau tėtis bijo, tai kaip man nebijoti??), arba įspūdžius iš tarybinių laikų kabinetų. Dar blogiau gąsdinti vaikus odontologais – valgysi saldainius, suges dantys, tada nuvesiu tave pas „dantistą" ir pamatysi kas tau bus!!!! Na po tokių posakių tikrai galite tikėtis, kad vaikutis „noriai" eis taisytis dantukų.
   Taip pat labai svarbus jūsų elgesys odontologiniame kabinete. Svarbiausia to kaip nors nesureikšminti ir elgtis panašiai kaip, tarkim, kirpykloje. 80 % sėkmės taisant mažajam dantukus priklauso nuo tėvelių. Todėl parašysiu keletą mėgstamų tėvelių frazių, kurių negalima sakyti odontologo kabinete:
- Nebijok, tau nieko nedarys (kam vaikui meluoti, juk tikrai darys)
- Ar tau neskaudėjo? Ar tau nebaisu? (vaikiukas mąsto: o gal turėtų skaudėti arba būti baisu)
- O po frazės „aišku kodėl jis bijo, juk ir aš labai bijau" jau galite keliauti namo.
   Svarbiausia patiems tėveliams patikėti, kad su šiuolaikinėmis priemonėmis pieninių dantukų taisymas yra tikrai neskausmingas net ir be nuskausminimo, išskyrus nervukų uždegimus, kurie yra pakankamai reti.

Taigi prižiūrėkite savo mažųjų dantukus ir džiaugsitės sveikais pieninukais iki pat jų iškritimo.

J. Meškausko IĮ „Medenta" gydytoja odontologė Aušrinė Meškauskienė