Rotavirusinė infekcija

 

   Rotavirusinė infekcija – tai dažniausiai kūdikių ir mažų vaikų ūmi žarnyno užkrečiamoji liga., pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo intoksikacija. Lietuvoje šios infekcijos plitimas suaktyvėja šaltaisiais metų mėnesiais. Infekcija paplitusi visame pasaulyje. Dažniausiai serga vaikai iki 5 metų, gali sirgti ir suaugę žmonės. Ligos sukėlėjas – rotavirusas. Virusas gana atsparus plačiai naudojamiems dezinfekantams, bet jautrus chlorui.

   Infekcijos šaltinis – žmogus. Dažniausiai užsikrečiama dėl asmens higienos nepaisymo, esant glaudžiam sąlyčiui su ligoniu, per nešvarias rankas, užterštus namų apyvokos daiktus. Manoma, kad ši infekcija gali plisti ir oro – lašiniu būdu.

   Pirmieji ligos požymiai pasireiškia po 24 – 72 val. Liga prasideda ūmiai. Pagrindinis ankstyvasis simptomas – vėmimas, kuris tęsiasi nuo 2 iki 6 dienų. Vemiama 3 - -4 kartus per parą, kiek vėliau ligonis pradeda viduriuoti. Viduriuojama dažnai, net iki 20 kartų per parą. Ligos pradžioje skauda pilvą. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Temperatūra pakyla iki 37 – 380 C ir laikosi 1 – 2 dienas. Sergant sunkiomis ligos formomis, organizmas praranda daug skysčių, vystosi išsekimas. Persirgus rotavirusine infekcija išsivysto ilgalaikis imunitetas sunkios formos susirgimui, bet išlieka galimybė pakartotinai susirgti besimptome ar lengva infekcijos forma. Imunitetas susilpnėja senyvame amžiuje, todėl senatvėje užsikrėtus, gali išsivystyti sunkios ligos formos.

   Tik pagal ligos požymius rotavirusinės infekcijos diagnozuoti negalim, nes viduriavimus sukelia ir kiti virusai bei bakterijos. Diagnostikai svarbūs laboratoriniai tyrimai, todėl reikia kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų diagnozę ir paskirtų gydymą.

   Specifinių rotavirusinės infekcijos profilaktikos priemonių nėra. Svarbiausia profilaktikos prieš rotavirusinę infekciją priemonė – ypatingas dėmesys asmens higienai. Tiek ligonis, tiek jį slaugantys žmonės turi dažnai plauti rankas su muilu. Šeimoje, susirgus vaikui, negalima jo leisti į vaikų ugdymo įstaigą, kad neužkrėstų sveikų vaikų. Ligoniui reikėtų paskirti atskirą kambarį ar jo dalį. Kambarį, kuriame guli ligonis, būtina gerai vėdinti. Tualetą ir ligonio kambarį reikia valyti atskirais valymo įrankiais, šluostėmis, naudojant chloro turinčias dezinfekcines medžiagas. Atskirai laikyti ir skalbti nešvarius ligonio rankšluosčius, baltinius. Patartina juos 15 min. pavirinti su skalbimo milteliais. Išdžiovintus skalbinius gerai išlyginti karšta laidyne.

   Siekiant nuo rotavirusinės infekcijos apsaugoti kūdikius, skatinamas maitinimas krūtimi, kad kūdikis kartu su motinos pienu gautų motinos antikūnių.